ثبت نام لیگ علمی بین‌المللی پایا آغاز شد

لیگ علمی پایا بزرگترین لیگ علمی جهان تشیع است.

معاونت علمی موسسه علمی رزمندگان اعلام می‌دارد که بدین­وسیله پس از برگزاري موفقيت آميز یازده دوره ليگ علمی بین­ المللی پیشگامان ايران اسلامي (پايا) در سطح کشوری و بین­ المللی ضمن تقدير و سپاس فراوان از تمامي دست­ اندرکاران اجرايي، آغاز ثبت­ نام دهمین دوره اين رقابت­ ها اعلام می‌گردد.  لازم به ذکر است ليگ علمی پايا در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۷به صورت گروهی در پایه ششم ابتدایی و دوره اول متوسطه در یک رشته واحد به عنوان علوم پایه متشکل از دروس ریاضی-علوم و در پایه دهم در رشته‌های علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی برگزار می‌گردد که در آن ۵ نفر از دانش‌آموزان در قالب یک تیم به پاسخ‌گویی به سوالات می‌پردازند.

در یازدهمین دوره لیگ علمی پایا، علاوه بر رشته‌های فوق، لیگ علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی و لیگ پژوهشی در مقطع متوسطه دوره اول (پایه‌‌های هفتم، هشتم و نهم) و مقطع متوسطه دوم (پایه دهم و یازدهم) طراحی شده است که در ادامه به شرح هر یک از رشته‌های ذکر شده خواهیم پرداخت.

هدف اصلی در این دوره ارتباط بین علوم پایه و تقویت دانش‌آموزان در تبدیل قدرت علم به عمل است. در این دوره تلاش کرده‌ایم تا نگرش دانش‌آموزان را نسبت علوم پایه از صرف دانش محض به دانش عملی و دانش میان رشته‌ای تغییر دهیم.

ترویج روحیه پژوهش­گری و پرسش­گری، هدایت دانش‌آموزان در مسیر تحقیق و پژوهش، آشنایی دانش آموزان با حوزه کسب و کار و استارت آپ ها و طراحی لیگ پژوهشی و کارآفرینی در کنار لیگ علمی، یکی دیگر از محورهایاصلی لیگ پایا به شمار می‌رود.

 

 لیگ علوم پایه: این لیگ در پایه های ششم، هفتم، هشتم و نهم با رویکرد ارتباط و کاربرد علوم پایه (ریاضی، فیزیک و شیمی) طراحی شده است. این لیگ در سه مرحله (شهرستانی/ استانی/ کشوری) در مباحث ریاضی و علوم (در مقطع متوسطه اول مباحث  فیزیک و شیمی و زیست کتاب علوم) طراحی شده است.

 

لیگ علوم ریاضی: در این لیگ دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوره دوم(پایه دهم) می‌توانند شرکت کنند که در سه مرحله (شهرستانی/ استانی/ کشوری) با رویکرد سنجش مهارت‌های حل مساله، سرعت حل مساله و یادگیری، خلاقیت ریاضی، منطق، کاربرد ریاضی در فیزیک و مباحث فیزیک برگزار می‌گردد.

 

لیگ علوم تجربی: علوم تجربی شامل گستره‌ای از علوم می‌باشد که بر مبنای تجربه، آزمایش و مشاهدات انسان‌ها شکل گرفته است. اما در لیگ علمی پایا بیشتر به مباحث زیست، شیمی و کاربرد آنها در علوم میان رشته‌ای از این گستره عظیم خواهیم پرداخت. در این لیگ گروه‌های دانش آموزی پایه دهم در مباحث شیمی، زیست و کاربرد آنها به رقابت می‌پردازند. علاوه بر سرفصل‌های کتاب درسی منابعی جهت ارتقای دانش اولیه گروه ها ارایه می‌گردد.

 

لیگ علوم انسانی: علوم انسانی از ریشه‌ای‌ترین مبانی و مقدمات فکری و فلسفی آغاز شده و تا مصداقی‌ترین و کاربردی‌ترین دانش‌های مورد نیاز بشر امتداد دارد. لیگ علوم انسانی با هدف تقویت جایگاه ویژه علوم انسانی در رشد و توسعه جامعه طراحی شده است. این لیگ در مقطع متوسطه دوره دوم (پایه دهم) در حوزه علوم اجتماعی، منطق و اقتصاد برگزار خواهد شد.

 

لیگ علوم کامپیوتر و برنامه نویسی: باتوجه به اهمیت جایگاه برنامه‌نویسی و کامپیوتر در پیشرفت جوامع و تکنولوژی، لیگ علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی به منظور ترویج و توسعه این علم در کنار سایر رشته‌ها طراحی شده است. در این لیگ دانش‌آموزان در مقطع متوسطه دوره اول و دوم می‌توانند در رشته مبانی کامیپوتر و برنامه‌نویسی شرکت نمایند. در این لیگ ترکیب دانش‌آموزان از پایه‌های مختلف در یک گروه در هر مقطع امکان‌پذیر می‌باشد. در این لیگ دانش آموزان پایه یازدهم نیز می توانند ثبت نام نمایند.  

 

لیگ پژوهشی: در این لیگ دانش‌آموزان در محورهای مختلف پژوهشی به صورت گروهی در هر مرحله به انجام پژوهش می‌پردازند. تیم‌های برتر به مرحله پایانی راه یافته و پس از ارایه و دفاع از طرح، از پژوهش‌های منتخب تقدیر و جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد و جهت حمایت و ثبت اختراع به مراکز مربوطه معرفی می‌گردند.  در این لیگ دانش آموزان پایه یازدهم نیز می توانند ثبت نام نمایند.

 

لیگ کارآفرینی: در این لیگ به گونه ای برنامه ریزی شده است که در آن هر دانش آموزی فرصت داشته باشد مشکلات پیرامون خود را شناسایی و آن را با نگاه حل مسئله و نوآورانه بررسی و سپس در طی آن ایده و طرح تجاری تولید وعرضه نماید. ضرورت ایجاد کسب و کارهای جدید و توسعه ظرفیت های موجود و حل مشکلات و مسائل پیرامون به عنوان دلایل اصلی لیگ کارآفرینی می باشد.

 

برای ثبت‌نام انفرادی به واحدهای بسیج دانش آموزی مستقر در مدارس سراسرکشور مراجعه نموده و جهت ثبت‌نام مدرسه‌ای به لینک ثبت نام اینترنتی لیگ علمی بین المللی پایا مراجعه نمایید:

sabt.payaleague.ir    یا   http://185.‎4.‎31.‎162/main

جهت دریافت فایل بودجه بندی مرحله مقدماتی لیگ علمی بین المللی پایا کلیک نمایید. بودجه بندی رشته انسانی و پژوهشی متعاقبا اعلام خواهد شد.

برای دریافت راهنمای دانش آموز کلیک کنید

برای دریافت راهنمای مدارس کلیک کنید  

 

برای دریافت راهنمایی و مشاوره می‌توانید با شماره  ۵-۸۸۳۰۶۶۶۰-۰۲۱ و داخلی ۳۵۵ تماس حاصل نمایید.

 

انتهای پیام/

این مطلب ۱۲۳۵ بار خوانده شده

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.