بیست نکته مهم براي مطالعه (۱)

طبق برنامه ی مدرسه، درس های هر روز را همان روز مطالعه نمایید / هنگام مطالعه از روش یادداشت برداری یا خلاصه نویسی استفاده کنید ....
بیست نکته مهم براي مطالعه (1)

۱. طبق برنامه­­ ی مدرسه، درس­ های هر روز را همان روز مطالعه نمایید.

۲. هنگام مطالعه از روش یادداشت­ برداری یا خلاصه­ نویسی استفاده کنید؛ مطالب مهم روی یک برگه یا دفتر نوشته شوند، در کتاب با مداد زیر آن­ها خط کشیده شود، با ماژیک مخصوص (فسفری) روی مطالب مهم علامت­ گذاری و طبق برنامه مرور شود.

۳. همیشه مدتی قبل از شروع امتحانات مطالب کتاب را تقسیم­ بندی نموده و طبق برنامه، چون مطالب کم است، سعی کنید به خوبی آن­ها را یاد بگیرید.

۴. با توجه به اینکه در هر هفته می­ بایست کتابی مطالعه شود و برای هر کتاب دو جلسه خواندن کامل و یک جلسه مرور در نظر گرفته شده است، خوب است که آن تقسیم بر دو شود و در هر جلسه محدوده­ ی مورد نظر، طبق آنچه که در شماره دو گفته شد خوانده شود.

۵. خوب است که درجلسه­ های چهارم و یا پنجم هرکتاب، قبل از شروع کردن درس جدید و بخش جدید، آموخته­ های قبلی مرور شوند.

۶. برای مطالعه و کارهای خود، نظم و ترتیب خاصی را در نظر بگیرید. هر روزی که کارها را طبق برنامه انجام دادید و خوب بود، برای خود تشویقی در نظر بگیرید. مثلاً خوردن بستنی یا شیرینی یا هر فعالیت مورد علاقه­ ی دیگر، اما اگر کارها به هر دلیل از جمله تنبلی، بی­ نظمی و یا بی­ هدفی انجام نشدند، برای خود تنبیه ی در نظر بگیرید تا کارها و درس، سر و سامان بگیرد. مثلاً، برای تببیه خود می­ توان از خوردن غذا یا میوه­ ی مورد علاقه یا تماشای فیلم و یا هر کار مورد علاقه و وقت گیر دیگر خودداری کرد.

۷. سعی کنید از همان ابتدا خود را ملزم به اجرای برنامه نمایید.

۸. قبل از مطالعه وضو بگیرید و درس را با نام و یاد خدا شروع کنید.

۹. موفقیت­ ها و پیشرفت­ های خود را هر چند اندک، در برگه یا دفترچه­ ای یادداشت کنید و در موقع ناامیدی آن­ها را مرور کنید تا به آینده امیدوار شوید.

۱۰. آن مطالبی را که یاد گرفته­ اید، خوب است به دیگران یاد بدهید و اگر کسی نبود برای خود یا آینه یا هر فرد دیگری توضیح دهید.

«کسانی که با افکار خوب و عالی دمسازند، هرگز تنها و بی مونس نیستند.» ( سیدنی)

۱۱. خود را به درس خواندن و آن چیزی که یاد می­ گیرید، تشویق کنید و برای ارزش­ های خود ارزش قائل شوید و برای حفظ آن­ها کوشا باشید.

۱۲. سعی نمایید که طرح «یادداشت همراه کتاب» را برای همه­ ی کتاب­ های خود اجرا کنید. به این صورت که یک برگه کاغذ سفید به ابعاد ۹ سانتی­متر در ۱۳ سانتی­متر آماده کرده و آن را در اولین صفحه کتاب خود بچسبانید و تمرین­ ها، سؤال­ ها و کارهایی را که برای یادگیری آن کتاب باید انجام دهید در آن بنویسید، تا فراموش نکنید.

«دل منطقی دارد که عقل از آن بی­خبر است.» (پاسکال)

۱۳. از آنجا که خواندن سوره­ ی قدر و آیهَ­ الکرسی نقش بسیار مهمی در یادگیری و موفقیت شما دارد، خوب است که پس از هر نماز و همیشه این دو را تکرار و مرور کنید و به خدا توکل کنید.

۱۴. هر موقع که خسته شدید و دل­تان گرفت و ناامید از زندگی و هر کاری شدید، قرآن بخوانید و به معنی آن توجه کنید.

۱۵. علم را برای خود علم بخوانید، نه برای ثروت یا پز دادن، بلکه برای دل خود بخوانید و عمل کنید.

۱۶. مطمئن باشید در کاری که شروع کرده­ اید، موفق خواهید شد؛ چون با یاری خدا و علاقه به پیش می­ روید.

۱۷. فرصت­ ها و لحظه­ ها را به آسانی از دست ندهید؛ چرا که این فرصت­ ها همیشه به وجود نیامده و نخواهند آمد. پس به قول شاعر، «اکنون که در پیش توام دریاب/ شاید که فردایی نباشد».

۱۸. این عبارت را با خط خوش بنویسید و نصب­ العین خود قرار دهید و عمل کنید؛ «دانایی، توانایی است و خواستن، توانستن؛ پس بخوان تا بتوانی»

۱۹. برای اینکه در بین راه به خاطر خستگی و یا هر دلیل دیگر ناامید از ادامه­ ی راه نشوید، در اولین فرصت، انگیزه­ ی خود را در برگ ه­ایی یادداشت کنید و هر موقع که احساس کردید که درس خواندن فایده­ ای ندارد، آن انگیزه را که یادداشت کرده­ اید مرور کرده تا دوباره جان تازه­ ای گرفته و­ با نیرو و نشاط  بیشتر کار را ادامه دهید. «هیچ لباسی برازنده­ تر از تندرستی نیست.» حضرت علی (ع)

۲۰. هر نکته یا سؤالی که هنگام مطالعه­ ی هر درس با آن مواجه می­ شوید را در برگ ه­ای یا گوشه­ ای از کتاب یادداشت کنید و در اولین فرصت آن را از کسی که می­ داند، بپرسید و یاد بگیرید.

 

 

این مطلب ۵۰۴ بار خوانده شده

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.