معرفی طرح جهاد علمی

ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان بسیجی در مناطق محروم کشور و کاهش افت تحصیلی
معرفی طرح جهاد علمی
نسخه مناسب چاپ

هدف: ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان بسیجی در مناطق محروم کشور و کاهش افت تحصیلی آن‌ها

طرح جهاد علمی طی ۴ سال متوالی با هدف کمک به ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان بسیجی در مناطق محروم و با ایجاد عدالت آموزشی برنامه‌ریزی و در دستور کار مؤسسه خدمات علمی آموزشی رزمندگان اسلام قرار گرفت. این طرح به صورت مشارکتی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و در سطح مدارس لازم‌التوجه کشور اجرا می‌شود.

از آغاز طرح تا سال تحصیلی ۹۵-۹۴ هر ساله ۲۴۰۰۰ دانش‌آموز و در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ تعداد ۳۰۰۰۰ دانش‌آموز در پایه‌های هفتم، دهم (علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی) و سوم دبیرستان (رشته انسانی) تحت پوشش خدمات و برنامه‌های طرح قرار گرفته‌اند.

از جمله خدمات طرح جهاد علمی می‌توان به آزمون‌های پیشرفت تحصیلی، کتاب‌ها و جزوات کمک آموزشی، کلاس‌‌های تقویتی، معلم راهنما و ... اشاره نمود.

طرح جهاد علمی با آغاز سال تحصیلی در مهر هر سال و با تعامل و مشارکت معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش فعالیت خود را آغاز می‌نماید. در اولین گام با تشکیل کمیته استانی نظارت بر حسن اجرای طرح به ریاست مدیر کل آموزش و پرورش استان و با حضور اعضا (مسؤل سرپرستی مؤسسه خدمات علمی آموزشی رزمندگان اسلام (دبیر کمیته)، رؤسای ادارات آموزش و پرورش استان و مسؤل بسیج دانش‌آموزی استان) اقدام به شناسایی و معرفی دانش‌آموزان و مدارس واجد شرایط حضور در طرح می‌نماید. در گام دوم با ایجاد تعامل بین مؤسسه و آموزش و پرورش معلمین راهنما از بین معلمان رسمی دارای شرایط لازم برگزیده و مشخصات ایشان در سامانه آزمون مؤسسه ثبت و دانش‌آموزان مطابق با ضوابط به ایشان متصل می‌گردند. پس از آماده شدن زیرساخت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اجرای طرح، خدمات تعریف شده (آزمون، کتاب‌ها و جزوات، کلاس‌های تقویتی و ...) طبق برنامه‌ی زمانبندی شده در دستورالعمل‌ها و با راهبری مؤسسه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند تا مدیریت اجرایی آموزش و پرورش مورد بهره‌برداری قرار گرفته و دانش‌آموزان را به سوی هدف‌های تعیین شده هدایت نمایند.

خدمات طرح:

۴ آزمون‌ پیشرفت تحصیلی: به عنوان ابزار سنجش و ایجاد رقابت در بین دانش‌آموزان برنامه‌ریزی و ارائه می‌گردند. این آزمون‌ها ضمن در اختیار قراردادن اطلاعات لازم جهت سنجش میزان موفقیت طرح توسط کارشناسان با ایجاد فضای رقابتی موجب افزایش انگیزه آموزشی در بین دانش‌آموزان شده و به آن‌ها کمک می‌نماید تا دید درستی از وضعیت تحصیلی و میزان اثربخشی مطالعات خود بدست آوردند. همچنین با آگاهی مدارس از نتایج این آزمون‌ها امکان برنامه‌ریزی و شناسایی نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان و راهبری معلمان و دبیران فراهم می‌گردد. برای ارتقای میزان اثر بخشی آزمون‌ها، کارنامه تخصصی آزمون در بازه زمان یک هفته پس از برگزاری آزمون آماده و در اختیار معلمین راهنما و دانش‌آموزان تحت پوشش قرار داده می‌شود.

کتاب‌ها و جزوات کمک آموزشی: با توجه به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان و نیاز آن‌ها به کتاب‌های کمک درسی برای پوشش نقاط ضعف و افزایش مهارت‌های علمی خود، مؤسسه اقدام به تألیف و انتشار تعدادی کتاب‌کمک درسی در هریک از پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی نموده و به صورت رایگان به دانش‌آموزان اهدا می‌نماید. ساختار این کتاب‌ها در قالب درس‌نامه، حل تمرین، پرسش‌های چهارگزینه‌ای و نمونه سؤالات امتحانی با هدف تفهیم و تسلط کامل بر مطالب کتاب درسی برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معلم راهنما: برای ارائه‌ی خدمات آموزشی پیش‌بینی شده به صورت مطلوب و همچنین  پیگیری و نظارت‌بر میزان اثربخشی خدمات و بهره‌برداری دانش‌آموزان از آن‌ها، در مناطق محروم متناسب با تعداد دانش‌آموزان معلمین راهنما توسط اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها شناسایی و بکارگیری می‌شوند.

خدمات معلم راهنما:

اطلاع‌رسانی به اولیا و ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان ارائه گزارش دقیق پیشرفت درسی دانش‌آموزان بررسی کارنامه‌ی آزمون دانش‌آموزان و ارائه راه‌کارهای مناسب به منظور تقویت دروسی که در آن‌ها ضعف دارند تکمیل فرم اجرای کلاس، حضور و غیاب و درج محتوای تدریس شده هر جلسه و ارسال آن به آموزش و پرورش هر منطقه تشویق دانش‌آموزان در راستای ارتقا سطح علمی

این مطلب ۵۳۱ بار خوانده شده

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.