نسخه مناسب چاپ

 

 

 

۱. برای مطالعه جای بخصوصی را در نظر بگیرید. مطالعه در مکان­ های مختلف بر مشکلات یادگیری خوب و مؤثر می­افزاید. در اولین مرحله، برای ایجاد مهارت مطالعه، باید سعی کنید تمام کارهای خود را در یک اتاق و حتی با یک میز و صندلی انجام دهید و در صورت امکان آن را صرفاً اختصاص به مطالعه دهید. این پیشنهادات شاید بی اهمیت به نظر برسد اما اینطور نیست. نتایج آن بسیار اهمیت دارد. چون وقتی این دستورالعمل­ها را دنبال می­ کنید به زودی با نشستن پشت آن میز بخصوص احساس تمایل به مطالعه می­ کنید و احتیاج نخواهید داشت که مدتی از وقت خود را تا آماده شدن برای مطالعه صرف نمایید. البته لازم نیست برای همیشه از یک جا استفاده کنید. چون برای کسب مهارت و یادگرفتن راه­ های مطالعه به راحتی می­ شود از جای دیگری نیز استفاده نمود. در بعضی موارد این تغییر کمک نیز می­ کند زیرا باعث می­ گردد تغییر ناخواسته محل مطالعه موجب تنزل کیفیت مطالعه­ ی شما نگردد.

۲. برای تمرکز حواس احتیاج به اتاق ساکت نیست. برای رفع موانع و حواس پرتی، محل مطالعه اثر خیلی کمی دارد و در مقابل نحوه­ ی مطالعه بسیار مهم است. هر اتاقی خالی از حواس پرتی است اگر فرد، خود را عادت دهد که با علاقه و به قصد یادگیری، مطالعه کند و از  احساساتی چون ترس و خشم دوری جوید. در غیر اینصورت هر اتاقی هر چند ساکت مانع حواس پرتی نمی­ شود.

۳. عکس افراد مورد علاقه­ ی خود را از روی میز کار خود بردارید. وجود چنین عکس­ هایی یا موجب حواس­ پرتی می­ شود یا علاقه­ ی شخص را نسبت به موضوع درس و مطالعه منحرف می­ کند.

۴. وسایل کار خود را آماده و در دسترس قرار دهید. دفتر، وسایل کار مداد، تراش و پاک کن و سایر لوازم التحریر و نیز کتاب­ های مورد مطالعه همگی باید در دسترس شما قرار داشته باشند. ترک کردن محل مطالعه به بهانه­ ی تهیه­ ی هر یک از این لوازم علاوه بر گسستگی که در روند صحیح مطالعه ایجاد می­ کند، موجب عدم تمرکز بر موضوع می­ شود.

۵. در موقع مطالعه از نور کافی و یکنواخت استفاده کنید. برای دید خوب، روشنایی روز بهترین نوع آن است. روشنایی دیگری که تقریباً با آن برابری می کند، نور لامپ­ های استاندارد مطالعه می­ باشد. نور لامپی که به طور مستقیم بر کاغذ و کتاب تابیده شود بسیار بد است. بعد از دو ساعت کار زیر نور مستقیم مقدار دید از دست رفته­ ی چشم، چهار برابر آن در نور غیرمستقیم خواهد بود. در حقیقت سه ساعت کار در زیر نور مستقیم به طور متوسط ۸۱% بینایی را از بین می­برد. نور مناسب ناراحتی و خستگی چشم را در موقع خواندن کم می­ کند. نور شدید نیز مضر است و سرعت و قدرت خواندن را کاهش می­ دهد. نور مطالعه نباید در چشم شما انعکاس داشته باشد.

۶. از استراحت زیاد ماهیچه­ ها، باید احتراز کرد. برای مطالعه از میز و صندلی استفاده کنید نه از مبل­ های راحتی. محققین نشان داده­ اند که انقباض اندک ماهیچه­ ها مفید بوده و دقت کار مغز را زیاد می­ کند. نباید تصور کرد که هر چه انقباض و کار ماهیچه زیادتر باشد، یادگیری هم زیادتر است. چون در حالت خستگی زیاد، یادگیری انجام نمی­ شود. بلکه تمرین و ورزش جسمانی به مقدار کم بهتر به فراگیری کمک می­ کند. باید توجه داشت که انقباض حاصل از ورزش و کار ماهیچه­ های سر و گردن و بدن برای این کار مفید است.

۷. سعی کنید در بیشتر موارد تنها و در بعضی از شرایط همراه با شخص دیگری مطالعه کنید. مطالعه در تنهایی، معمولاً مؤثرتر از وقتی است که با مشارکت شخص دیگری انجام شود مگر در موارد زیر:

- اگر هر دو نفر مطالب را به خوبی بررسی کرده و یاد گرفته باشند، سوال کردن از یکدیگر بهتر است.

- اگر مسائل خیلی مشکل باشند و به تنهایی درک نشود همکاری و کمک دیگران می­ تواند مؤثر واقع شود.

- برای مرور و تمرین نهایی در روز قبل از امتحان، کمک مؤثری برای همه­ ی افراد خواهد بود و اشتراک این تجربه­ ها در تحلیل و یادگیری راه­گشای افرادیست که نتوانسته اند برخی از مسائل را درک کنند.

- اگر احساس تنهایی و انزوا در موقع مطالعه آزاردهنده باشد، حضور فرد ساکتی  در محل مطالعه مشروط برآنکه مزاحمت ایجاد نکند گاهی می­ تواند مؤثر باشد.

 

پروا سفری

با نگاهی به کتاب «رمز موفقیت در تحصیل»

اثر ویرجینیا واکس

ارتباط با مرکز مشاوره:

تلفن گویا  ۸۸۸۶۶۱۳۱

ارسال پیام

 

 

این مطلب ۱۰۷ بار خوانده شده